Wycieczka polsko-polska

Przełom maja i czerwca, to dni najbardziej oczekiwane  przez uczniów, bowiem w tradycji polskiej szkoły to czas wycieczek i innych klasowych wyjazdów. Uczniowie z utęsknieniem czekają, by zostawić szkolne mury i wyruszyć na wycieczkowe szlaki.

                Wśród wielu wyjazdów , jedna wycieczka miała nietypowy charakter. W dn. 22 – 29 maja 2011 r. gościliśmy grupę uczniów z zaprzyjaźnionej od 13 lat Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach na Białorusi. Przyjazd do Polski „naszych małych rodaków” ma na celu doskonalenie ojczystej mowy swych przodków poprzez kontakt ze swymi rówieśnikami - uczniami naszej szkoły i ich rodzinami. Pobyt w rodzinach, to doskonała okazja do poznania polskiej  tradycji i kultury życia codziennego.

                Lekcją historii, najpiękniejszą lekcją dla uczniów obu zaprzyjaźnionych szkół była zorganizowana w dn. 24 – 28 maja 2011 r. wycieczka „Szlakiem Piastowskim”. Obecność w miejscach, gdzie powstawało państwo polskie, pozwoliło uczniom ugruntować wiedzę poznaną na lekcjach historii. Począwszy od legendarnej przeszłości związanej z Mysią Wieżą w Kruszwicy, podziwialiśmy zabytkowe kościoły w stylu romańskim i gotyckim w Kruszwicy i Strzelnie. W Ostrowie Lednickim, Gnieźnie, Biskupinie  uczniowie poznawali miejsca gdzie istniały ośrodki kultu pogańskich Polan, początki chrześcijaństwa polskiego oraz najstarsza osada prasłowiańska. Wielką atrakcją cieszyła się przejażdżka  kolejką wąskotorową z Biskupina do Wenecji. Następnego dnia podziwialiśmy zabytki Poznania, no i oczywiście największą atrakcję na Starówce ,czyli poznańskie koziołki. Ostatnim miejscem na naszym szlaku była bazylika w Licheniu. Bazylika, sanktuarium, piękne  ogrody wzbudziły wśród zwiedzających prawdziwy zachwyt.

                Wszystko wspólne: jazda w autokarze, zwiedzanie, posiłki, rozmowy i czasami wspólne rozrabianie. Wycieczka, to doskonała okazja do integracji uczniów, pomimo tego, że mieszkają w różnych krajach, łączy ich polskość.

                Proces umacniania polskości na Białorusi jest możliwy dzięki życzliwej postawie Rodzin naszych uczniów, którzy z wielką życzliwością i zrozumieniem zaprosili „naszych małych rodaków” do swoich domów. Wyrażamy słowa podziękowania i uznania uczniom i ich rodzinom:

- Dorocie Sznajder – Borkowskiej oraz Maćkowi

- Barbarze i Danielowi Gmitrzakom oraz Grzesiowi

- Monice i Markowi Jedrzejewiczom oraz Oli

- Annie i Jerzemu Kobylińskim oraz Natalii

- Małgorzacie i Krzysztofowi Kosieradzkim oraz Dawidowi

- Beacie Wiśniewskiej – Luty i Dariuszowi Luty oraz Carmenie

- Urszuli i Dariuszowi Sadło oraz Czarkowi

- Alinie i Eugeniuszowi Żujewskim oraz Mateuszowi

- Iwonie i Józefowi Zdanowskim oraz Magdzie

                Szczególne podziękowanie za długoletnią pomoc również materialną skladamy:

- Iwonie i Dariuszowi Wojcieszukom oraz Oliwii

- Jolancie i Piotrowi Ziemnińskim oraz Oli

- Małgorzacie i Andrzejowi Zdanowskim oraz Oli

                Koszty wycieczki zaproszonych uczniów zostały pokryte przez „Stowarzyszenie Wspólnota Polska” Oddział w Siedlcach .