Ekologiczna Dziesiątka

“Dziesiątka” to pierwsza szkoła w Siedlcach, która wykorzystywać będzie energię słoneczną do celów naukowych oraz do oświetlenia obiektu. Projekt termomodernizacji szkoły uzyskał wsparcie unijne w wysokości 1,2 mln zł.

Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych to główne założenia projektu Miasta Siedlce, który otrzyma ponad 1,2 mln zł unijnego dofinansowania. Umowę na finansowanie tej inwestycji podpisali 5 listopada Janina Ewa Orzełowska – Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Wojciech Kudelski – Prezydent Siedlec oraz Kazimierz Paryła – Skarbnik Siedlec.
Inwestycja składa się z dwóch etapów. Pierwszy – termomodernizacja budynku został już zakończony. Drugi – instalacja paneli fotowoltaicznych (słonecznych) będzie dopiero realizowany. Prace związane z termomodernizacją budynku szkoły objęły m.in.: wymianę pokrycia dachu sali gimnastycznej, ocieplenie stropów, wymianę stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych, a także ocieplenie ścian zewnętrznych. Zmodernizowane zostały również instalacja centralnego ogrzewania i urządzenia wentylacyjne w sali gimnastycznej, kuchni oraz jadalni.
Kolejnym etapem realizacji projektu będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (słonecznych). Energia elektryczna z ogniw o mocy ok. 6 kW będzie wykorzystana w pracowni przyrodniczej do celów naukowych oraz do zasilania opraw oświetleniowych.
- W ciągu ostatnich lat udało się pozyskać dla miasta ponad 150 mln zł z funduszy unijnych, za co Siedlce zostały wyróżnione przez Marszałka Województwa Mazowieckiego trzema złotymi gwiazdami. Dziś podpisujemy kolejną umowę na termomodernizację jednej z ostatnich szkół w Siedlcach. To bardzo ważne, bo proekologiczne działania nie tylko pozwalają oszczędzać energię i pieniądze, ale pokrywają się ze standardami energetycznymi jakie panują w Europie Zachodniej
- mówił Prezydent Wojciech Kudelski.
Z kolei Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, że - z praktycznego punktu widzenia to bardzo ważny projekt dla tutejszych uczniów i nauczycieli. Jest jednocześnie projektem innowacyjnym. Panele fotowoltaiczne zainstalowane w budynku są nowością w Siedlcach. Co ważne, nie będą one wykorzystywane tylko do poboru energii, ale także do nauki. Jak widać, Siedlce są nowoczesne, potrafią oszczędzać energię, a przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i ochronę środowiska.
Dzięki inwestycji w szkole już jest cieplej, a będzie także bardziej ekologicznie. Powstanie w niej również pierwsza w mieście Regionalna Pracownia Promocji OZE, w której uczniowie będą uczyli się, jak wykorzystywać odnawialne źródła energii. Partnerami projektu są również siedleckie spółki miejskie MPK i PWiK.

Tekst zamieszczony na stronie Urzędu Miasta Siedlce www.sp10siedlce.edu.pl. Fotografia: Dariusz Dybciak, Urząd Miasta Siedlce