strona główna >gazetka1>gazetka2 >gazetka3>gazetka4>gazetka5>gazetka6>gazetka7>gazetka8>gazetka 9>gazetka10>gazetka11>gazetka12> gazetka 13>gazetka14>gazetka15>gazetka 16>gazetka 17>gazetka18>gazetka19>gazetka20>gazetka21>gazetka22>gazetka23>gazetka24>gazetka 25>gazetka26

 

 

„Miejsca pamięci narodowej w Siedlcach’’

  Jako uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach jesteśmy dumni, że historia naszego miasta wpisana jest w historię Polski. Na kartkach podręcznika zapisane są ważne wydarzenia i wielkie postacie, które poznajemy na lekcjach historii.

                Jak poznać historię swego miasta? Najlepiej podczas wycieczki, gdy  można stanąć przed pomnikiem, płytą, tablicą pamiątkową, przeczytać napis i przenieść się w przeszłość. W ramach przygotowania do konkursu „Miejsca pamięci narodowej w Siedlcach’’ wyruszyliśmy  z p. Zdzisławą  Świętochowską na wędrówkę ulicami naszego miasta. Wcześniej na planie Siedlec zaznaczyliśmy miejsca upamiętniające ważne wydarzenia i znane postacie. Nie przypuszczaliśmy, że jest ich tak dużo. Pierwszy na trasie, to pomnik Władysława Rawicza, następny to krzyż upamiętniający powstańca Pantaleona Potockiego i dalej kolejne. Niektóre, tak jak pomnik Tadeusza Kościuszki czy Józefa Piłsudskiego znane są nam z oficjalnych uroczystości podczas świąt narodowych, gdy składane są wieńce i kwiaty. Spacer ulicami Siedlec umożliwił nam dotarcie do miejsc mniej znajomych.

           Kilkugodzinna wędrówka zaowocowała wspaniałymi wynikami w konkursie i poczuciem dumy z historii naszego miasta. Cieszy nas fakt, że już niebawem zostanie odsłonięty pomnik Wolności.

           Pomniki, krzyże, tablice pamiątkowe i mogiły żołnierzy, partyzantów i powstańców świadczą o tym, jak wiele trzeba było poświęceń i wyrzeczeń, by nasze miasto było wolne wraz  z niepodległością Polski.

                                                             Uczniowie klasy VIa i VIc.