Uroczystość otwarcia Pracowni
Promocji Odnawialnych Źródeł Energii

Dnia 18 grudnia br. w Szkole Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach odbyła się uroczystość otwarcia Pracowni Promocji Odnawialnych Źródeł Energii. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele siedleckich władz samorządowych: Wiceprezydent Miasta Siedlce Jarosław Głowacki, Przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, Naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Marzanna Czarny i Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kurpiewski. Obecni byli również prezesi spółek miejskich: Prezes PWiK Adam Jonczyk oraz Prezes MPK Krzysztof Dębiński.
    Podczas uroczystości dokonano jednocześnie podsumowania inwestycji, która była realizowana w szkole w latach 2010-1012. Pierwszy etap został zakończony w 2010 roku i dotyczył termomodernizacji, która objęła: wymianę drzwi zewnętrznych i stolarki okiennej, ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów, remont elewacji, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i zamontowanie urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła w sali gimnastycznej, stołówce i kuchni.
    Drugi etap inwestycji zrealizowano w listopadzie i grudniu br. Objął on montaż 24 paneli fotowoltaicznych (słonecznych) o łącznej mocy 6kW. Energia elektryczna wytwarzana w panelach słonecznych będzie wykorzystywana do zasilania opraw oświetleniowych w sali gimnastycznej, klimatyzacji w sali informatycznej oraz opraw ewakuacyjnych. Dzięki zastosowaniu 16 akumulatorów o łącznej pojemności 3520 Ah korzystanie z instalacji jest możliwe również w nocy oraz przy znacznym zachmurzeniu.
    Istotnym elementem projektu jest jego część dydaktyczna. Jako całkowicie odrębna od podstawowej instalacji powstała instalacja, która pozwoli w sposób poglądowy prowadzić zajęcia przybliżające odnawialne źródła energii. Instalacja ta składa się z: 2 paneli słonecznych, inwertera, regulatora, 4 akumulatorów żelowych oraz tablicy bezpieczników. Dzięki podłączeniu układu do komputera istnieje możliwość odczytu i kontroli parametrów jego pracy oraz prezentowania na tablicy multimedialnej procesów zachodzących w pracy paneli fotowoltaicznych. Instalację dydaktyczną uzupełnia zegar szkolny zasilany z tych paneli oraz stacja pogodowa, która ułatwi prowadzenie obserwacji meteorologicznych i odczyt takich parametrów jak: temperatura, ciśnienie atmosferyczne, siła i kierunek wiatru, ilość opadów oraz wilgotność powietrza.
Rozmiar: 6036 bajtów     Wartość kompleksowej termomodernizacji i montażu paneli fotowoltaicznych został zrealizowany za łączną kwotę 2 077 000 zł. Projekt ten uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w kwocie 1 200 000 zł. Partnerami projektu były spółki miejskie: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółki, oprócz finansowego wsparcia inwestycji, przekazały szkole materiały, które będą pomocne przy realizacji zagadnień dotyczących ekologii.
    Podczas uroczystości Dyrektor Szkoły Daniel Wiszniewski w imieniu społeczności szkolnej, przekazał podziękowania władzom samorządowym za realizację inwestycji, zaś władzom spółek miejskich za partnerstwo w projekcie i wsparcie finansowe.
    Podsumowano również konkursy plastyczne dotyczące odnawialnych źródeł energii. Nagrody laureatom wręczyli wiceprezydent Jarosław Głowacki i przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś. Uczniowie klasy II zaprezentowali przedstawienie promujące postawy proekologiczne.

Prace nagrodzone                 Prace wyróżnione
Dutkowski Igor   III d   Kowalczyk Igor   III e
Mielańczuk Aleksandra   II e   Wysokińska Aleksandra   III c
Ostas Marlena   III d   Trochimiak Wiktoria   III b