WWW

więty Mikołaj z Miry

Święty Mikołaj żyjący w IV w. biskup Miry w Azji Mniejszej to jeden z najpopularniejszych chrześcijańskich świętych. O życiu jego wiadomo niewiele: prawdopodobnie był obecny na soborze nicejskim. Jest patronem miasta Aberdeen, dawnej Rosji, uczonych, żeglarzy, małych chłopców, piekarzy, złodziei, podróżnych, panien pragnących wyjść za mąż, obrońcą dobytku przed wilkami i ogniem. Przybywa na Boże Narodzenie z podarkami dla dzieci.

Świętego Mikołaja wyobrażano sobie zwykle w stroju biskupim w towarzystwie trzech małych chłopców, często z trzema złotymi kulami albo mieszkami ze złotem i kotwicą. Obecnie najczęściej przedstawiany jest jako okrąglutki, rumiany staruszek w czerwonym płaszczu i w czerwonej czapce z pomponem. Jest to postać ogromnie lubiana przez dorosłych i dzieci.

Imieniny Mikołaja obchodzimy 6 XII.