Nasi krasomówcy

               Piękną tradycją Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej A. Ogińskiej jest udział uczniów w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym. Od kilkunastu lat za sprawą Pani Zdzisławy Świętochowskiej uczniowie mają możliwość zmierzenia się z trudną sztuką oratorską. W czasach ubożenia polszczyzny i redukcji podstawowego zasobu słownictwa, znajdują się uczniowie chętni do udziału w konkursie krasomówczym. Pani Świętochowska podczas swoich lekcji bacznie przysłuchuje się wypowiedziom uczniów, by wychwycić tych, którzy mówią piękną polszczyzną. Następnie przygotowuje dla każdego uczestnika dwa teksty uwzględniające walory własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzenie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia.

    W dniu 10.10 2011 r., w eliminacjach rejonowych w Siedlcach to trudne wyzwanie podjęli:
   Maksymilian Kiełek (z klasy IV a) i Zuzanna Mroczek (z klasy VI d) zdobywcy I miejsca.

    Zuzia zaprezentowała historię niezwykłego zwierciadła Twardowskiego znajdującego się w Węgrowie, zaś w drugim wystąpieniu "Dom z dziada pradziada" opowiedziała o tradycji domów na Podlasiu. Maksymilian w pierwszym wystąpieniu "Malarz bez rąk" przypomniał sylwetkę znanego, choć trochę zapomnianego malarza Ludomira Benedyktowicza oraz opowiedział legendę " Widmo w żółtym szalu" o zamku w Liwie.

    W dniu 24 października 2011 r. reprezentowali rejon siedlecki podczas eliminacji województwa mazowieckiego w Warszawie. W etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży zajęli:

     Maksymilian Kiełek   -   II miejsce

     Zuzanna Mroczek   -   wyróżnienie


    Finał wojewódzki konkursu , to wielki sukces, biorąc pod uwagę, że oboje brali w nim udział po raz pierwszy , a Maksymilian jest dopiero uczniem IV klasy.

Gratulujemy