Święto Konstytucji 3 maja

Jak zwykle pod koniec kwietnia każdego roku szkolnego spotkaliśmy się z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Dla nas, społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach koniec kwietnia i początek maja jest okazją do świętowania rocznicy nadania szkole imienia Księżnej Aleksandry Ogińskiej i wręczenia sztandaru ufundowanego przez rodziców naszych uczniów. Miało to miejsce 2 maja 1997 roku, a więc już 12 lat temu.

Na uroczystej akademii w dniu 25-04-2012 gościliśmy:

  • Przewodniczącego Rady Miasta Siedlce Pana Piotra Karasia,

  • Wiceprzewodniczących Rady Miasta: Panów Bogumiła Kacprzaka oraz Adama Bobryka,

  • Przewodniczącą Rady Rodziców, Panią Urszulę Misiak

  • Wiceprzewodniczącego Rady Rodziców, Pana Marcina Gryczkę.

 

Co to takiego jest Konstytucja?

Konstytucja to najważniejszy w państwie akt prawny, nazywany jest ustawą zasadniczą. To na podstawie konstytucji powstają inne akty prawne, takie jak ustawy i rozporządzenia. Konstytucja określa podstawy funkcjonowania państwa, rolę i zasady powoływania podstawowych organów państwa- Prezydenta, Sejmu, Senatu, Rządu. Konstytucja wreszcie, określa podstawowe prawa, wolności i obowiązki obywateli – czyli w naszym przypadku wszystkich Polaków.

Konstytucja 3 maja – została uchwalona 3 maja 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

W Polsce roku 1791 rządzonej teoretycznie przez króla Stanisława Poniatowskiego, a faktycznie przez magnatów, słabej i zagrożonej przez sąsiednie kraje, uchwalenie zbioru praw, które regulowały podstawowe problemy społeczno-polityczne, porządkowały prawa obywateli oraz organizowały zasady pracy władz państwowych - było niezwykle istotne.

Konstytucja znosiła np. "liberum veto" ("wolne - nie pozwalam"). Każdy szlachcic, który krzyknął "liberum veto" na obradach sejmu zrywał w ten sposób obrady, co powodowało anulowanie wszystkich podjętych uchwał. Szlachta nadużywała "liberum veto" i skutek był taki, że trudno było cokolwiek uchwalić.
 


Konstytucja 3 Maja, która miała wzmocnić Polskę po I rozbiorze obowiązywała wprawdzie tylko 15 miesięcy, jednak była krokiem milowym nie tylko w historii naszego kraju, ale i Europy.

A Patronka naszej szkoły – księżna Aleksandra Ogińska , żyła w tamtych czasach. Gdy ogłaszano Konstytucję 3 maja miała 61 lat. Nie było w historii Siedlec osoby, która miałaby większe od Księżnej zasługi dla naszego miasta. Po jej czasach pozostały w Siedlcach zabytki, które z pewnością znacie: ratusz, kościół Św. Stanisława, Pałac, Park „Aleksandria”…

Inscenizacja przybliżyła nam czasy w których żyła Księżna Ogińska oraz pomogła zrozumieć czym była Konstytucja 3 maja.

 

Joanna Wiszniewska- przygotowanie akademii

Elżbieta Kukawska

Izabella Janik oprawa muzyczna

Grażyna Bańkowska oprawa plastyczna

Anna Dobrzańska

Magdalena Sołtysiuk – Kruś

Ewa Bielińska

Ewa Kosmalska