Oficjalna Strona Szkoły Podstawowej nr 10 im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej w Siedlcach
SP 10 Siedlce X

 
 
 

  WWW
 

                                              

                                                 ,,DZIECI I NARKOTYKI”

    Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy nie jest za późno na rzeczowe rozmowy z dziećmi o narkotykach. Już uczniowie szkół podstawowych mogą mieć kontakt ze sprzedawcami, którzy nakłaniają do kupienia narkotyku.

   U dzieci w wieku 11-13 lat ( czyli klasy IV-VI ) nabierają znaczenia przyjaźnie. Wiele dzieci ma skłonność do naśladownictwa i bezwiednie utożsamia się z rówieśnikami, zwłaszcza z tymi, którzy cieszą się popularnością – nie zawsze w pozytywnym znaczeniu.

Dzieci w tym wieku są grupą szczególnego ryzyka, gdy chodzi o eksperymentowanie z narkotykami.

Dlatego dzisiaj pragnę Państwu przybliżyć ten problem.

Na wstępie zdefiniuję kilka pojęć.

Zgodnie z obiegową opinią narkotyki to środki odurzające zakazane przez prawo.

Jest to trochę zawężony punkt widzenia, bo dziecko rzadko kiedy zaczyna od nielegalnego środka. Te legalne znacie Państwo dobrze. Pierwszy to tytoń – skuteczny zabójca osób, które wpadły w nałóg w młodości. Drugi- to alkohol – najgroźniejszy z narkotyków z uwagi na powszechność jego używania i nadużywania oraz zagrożenie, jakie stanowi dla dzieci i młodzieży. Ponieważ w naszym społeczeństwie używanie tytoniu i alkoholu przez dorosłych jest legalne, z zasady wyklucza się je z kategorii środków narkotycznych, bo te są zakazane przez prawo. Jednak należy pamiętać, że dla dzieci i młodzieży papierosy i alkohol są prawnie zakazane, na równi z każdym narkotykiem. Narkotyki zawierają specyficzną substancję chemiczną, która powoduje silne przyzwyczajenie bądź fizyczne, bądź psychiczne lub oba jednocześnie. Nie ma żadnego podziału narkotyków na twarde i miękkie!. Wszystkie prowadzą do uzależnienia i rujnują zdrowie fizyczne i psychiczne.

   Palenie papierosów bywa wstępem do innych środków odurzających. Następnie jest alkohol- obecnie piją go coraz młodsi, zdarza się to nawet 9-latkom.Istnieje zjawisko stopniowego ,,otwierania drogi”- od mniej do bardziej ryzykownych substancji: nikotyna- alkohol – marihuana - amfetamina.

   Dziecko może zetknąć się z narkotykami niemal wszędzie: w dyskotece, na prywatce, w szkole, na podwórku, w młodzieżowych klubach i pubach. Tam, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, tam zawsze zjawiają się handlarze narkotyków. Dzieci nie muszą ich szukać – oni sami przychodzą do nich i nakłaniają do kupienia narkotyku pierwszą dawkę zazwyczaj otrzymują za darmo). Przekonują, że tabletka pomoże w nauce, że bez problemu napiszą klasówkę lub, że wystarczy raz przeczytać rozdział w podręczniku, by go zapamiętać i odpowiedzieć ,,na piątkę”. Takie argumenty zwykle do dziecka trafiają. Któż bowiem nie chciałby bez wysiłku zyskać opinii dobrego ucznia ?.Rolą dorosłych jest przedstawienie dziecku realnych następstw uzależnienia oraz pokazania mu innych sposobów efektywnej nauki i radosnej zabawy- bez środków pobudzających.

                  Dlaczego dzieci biorą narkotyki?

 Dzieci są bezkrytyczne wobec środków odurzających, gdyż nie mają świadomości ich zabójczego działania. Uważają, że ryzyko jest niewielkie, bo: ,,Skoro wszyscy biorą, to ja też mogę”, ,,Od jednego razu jeszcze się nikt nie uzależnił”.

Jeśli nawet nie do końca w to wierzą, to i tak zwycięża ciekawość.

1. Chcą sprawdzić, czy po zażyciu ,,dawki” jest rzeczywiście tak wspaniale, jak mówią koledzy?

2. Chęć odurzenia się, przeżywania przyjemnych wrażeń, najlepiej w towarzystwie kolegów.

3. Przyczyną może być przekora- sięgnięcie po narkotyk dzieci traktują jako wyraz buntu przeciwko normom, zakazom i nakazom świata dorosłych.

4. Potrzeba bycia w grupie i jej presja- dzieci nie przeciwstawiają się presji rówieśniczego środowiska, gdyż chcą być akceptowane. Odróżniać się od innych, to dla dziecka najokrutniejszy wyrok losu.

5. Trudności w nauce- zniechęcają  do spędzania czasu nad książkami. Złe oceny to źródło stresu i lęku dziecka. Środki odurzające są wtedy sposobem odgrodzenia się od szkolnej rzeczywistości.

6. Brak dobrych relacji z rodzicami( konflikty w rodzinie, brak zainteresowania dzieckiem)- zapracowani rodzice, zajęci własnymi sprawami żyją obok siebie i swoich dzieci. Osamotniony, zagubiony i nie kochany młody człowiek szuka wtedy akceptacji poza domem.

7.Problemy emocjonalne dziecka- nieśmiałość, lęk, niska samoocena dziecka, konflikty z rówieśnikami, powodują, że dzieci uciekają w nałóg. Dla nich narkotyki mogą stanowić szczególną pokusę.

8. Ucieczka od problemów- dzieci sięgają po narkotyki, by choć na krótko zapomnieć o swoich problemach.

9. Dzieci używają narkotyków, ponieważ narkotyków używają dorośli. Dzieci naśladują dorosłych, uczą się od nich, że na każdą dolegliwość jest jakieś cudowne lekarstwo.

 

  Co rodziców powinno zaniepokoić ?

 Objawy są łatwe do rozpoznania nawet dla osób, które nie zetknęły się wcześniej z narkotykami. Okres dorastania, szkolne kłopoty czy inne problemy dręczące Wasze dziecko, nie tłumaczą wszelkich zmian, jakie dostrzegacie Państwo w jego zachowaniu. Wnikliwie obserwujcie wygląd i reakcje dziecka.

 Oto sygnały, które powinny wzbudzić niepokój rodziców:

1. Zmiana zachowania, zmienne nastroje. Nieśmiałe i spokojne dotąd dziecko nagle nabiera odwagi, zaczyna dużo mówić, staje się krnąbrne, raz jest apatyczne, innym razem nadmiernie pobudzone.

2. Dotychczasowych kolegów zastępuje nowymi znajomościami, często starszymi od siebie, nie chce ich zaprosić do domu.

3. Po powrocie ze szkoły dziecko znika na długie godziny, a potem zawile tłumaczy, gdzie było. Wychodzi też z domu nagle, o dziwnych porach.

4. Ma zaczerwienione oczy, obrzęknięte powieki, zwężone( nie reagujące na światło) lub rozszerzone źrenice.

5. Często dzwonią do niego nieznajomi albo samo telefonuje i prowadzi krótkie, tajemnicze rozmowy.

6. Zamyka się w swoim pokoju, czego dotąd nie robiło, zamyka na klucz szufladki, unika rodziców.

7. Domaga się radykalnego zwiększenia kieszonkowego, zaczyna podkradać drobne.

8. Różne akcesoria w pokoju dziecka: fifki, szklane rurki, opalone na czarno skrawki folii aluminiowej, bibułki papierosowe, słomki takie, jak do napojów, kolorowe tabletki z wzorami, proszek w małych torebeczkach, a w kieszeniach- brązowo-szare nasionka- to sygnały, że dziecko już zetknęło się z narkotykami.

 Na rodzicach spoczywa bardzo ważne zadanie, aby uchronić dziecko przed sięgnięciem po narkotyki. Nie wystarczą tylko zakazy, potrzebny jest dobry kontakt z dzieckiem, bezpieczny i ciepły dom oraz umiejętne rozpoznanie niepokojących sygnałów. Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, że u wielu dzieci tylko nieliczne zmiany w zachowaniu są naturalną składową procesu dorastania. U niektórych dzieci mogą być one spowodowane chorobą, problemami w szkole, czy też konfliktami w domu. Rodzice muszą być świadomi, iż wymieniony przeze mnie zespół sygnałów ostrzegawczych może oznaczać także to, że dziecko wplątuje się w picie alkoholu i w narkotyki.

Bądźcie Państwo czujni!

Bądźcie też dobrym wzorem i przykładem dla swoich dzieci!

To Wy przecież trzymacie ,,ster”, gdy Wasze dziecko żegluje przez życie  w dzisiejszym niebezpiecznym świecie.

 

                                                             Opracowała - Urszula Smolińska - Ładziak

 

 

                                    

                             

Aktualizacja strony