WWW
 

                           

                                                    Cyberprzemoc.!!!

 

     Przemoc rówieśnicza z użyciem mediów elektronicznych stała się w ostatnich latach poważna kwestią społeczną. Wyniki badań przeprowadzonych w Polsce na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje pokazują, że przemocy w Sieci doświadcza ponad połowa dzieci w wieku 12- 18 lat. A co drugi młody człowiek miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub przez telefon komórkowy. Problem cyberprzemocy w oczywisty sposób dotyczy również szkół, naszej szkoły też. W klasie, szatni, podczas przerw, czy na boisku szkolnym dochodzi do aktów przemocy z użyciem telefonów komórkowych. Coraz częściej też ,,tradycyjne” konflikty rówieśnicze ze szkoły przenoszą się do Sieci.

Czym jest cyberprzemoc ?

Cyberprzemoc to forma prześladowania innych osób z wykorzystaniem nowych mediów i technologii: komunikatorów i witryn internetowych, forów dyskusyjnych, blogów, SMS-ów czy e-maili.

Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się:

 ×wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu

× robienie komuś zdjęć  lub rejestrowanie filmów bez jego zgody

×publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają

×podszywanie się pod kogoś w Sieci

×włamanie się na bloga i pozostawienie tam wulgaryzmów, podpięcie linków do wulgarnych stron.

 Skąd się bierze cyberprzemoc ?

Z chęci pognębienia kogoś, wyżycia się, dla zabawy, czy też z nieświadomości, że można komuś wyrządzić ogromną krzywdę. Prawie każdy jest już dziś właścicielem telefonu komórkowego, z którego może zrobić zdjęcie lub na który może nagrać film. Prawie każdy wie, jak ten film umieścić w sieci. Zresztą nie trzeba go umieszczać w sieci, wystarczy pokazać go lub przesłać kilku osobom, nagrać na płytę i rozpowszechnić. Czasem nawet niewinny żart, czy też przesłanie komuś kompromitującego inną osobę zdjęcia, rozpoczyna falę dokuczliwych, często wulgarnych treści i dręczenie danej osoby. Cyberprzemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, wyśmiewać i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko.

Przedstawię kilka porad dla Rodziców, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu ;

-          naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie (dziecko nigdy nie powinno podawać przez Internet osobistych danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, otwierać e-maili, odbierać wiadomości od osób nieznanych, przesyłać lub publikować zdjęć lub nagrań wideo. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając prywatne dane, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców!

-          rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Czy na spotkanie np. zamiast Wojtka lat 12, nie przyjdzie Jan- lat 45. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie w towarzystwie przyjaciół, dorosłych i zawsze po uzyskaniu zgody rodziców,

-          bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko ufało Rodzicom i mówiło im o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy – może liczyć na Rodziców. Razem na pewno sobie poradzicie!

 

Polecam również Rodzicom strony internetowe:        

www.helpline.org.pl oraz www.dzieckowsieci.pl

 

                                             

                                                                                 Opracowała:

 Urszula Smolińska - Ładziak

<< powrót                                                                                                  (pedagog szkolny)

                                                  

 

 

                                                             

 

 

 

copyright by szczygiel07