WWW
 

Białoruś

Białoruś to państwo z bogatą historią, państwo, w którym mieszkają ludzie o różnych narodowościach, państwo, przez terytorium którego przeszło dużo szlaków wojennych... To wszystko znalazło odzwierciedlenie w architekturze i kulturze.

Białoruś jest od 1991 r.państwem niepodległym (po raz pierwszy w swej historii), jednak pojęcie niezależności jest tam rozumiane bardzo nietypowo. Ludność kraju, o ile nie należy do którejś z mniejszości narodowych, określa się częściej mianem "miejscowych" niż Białorusinów. Dlatego pojęcie świadomości narodowej można odnieść do niewielkiego procentu ludności, a wielotysięczne nawet demonstracje przeciwników dyktatorskiej polityki prezydenta Łukaszenki, jakie od czasu do czasu mają miejsce w Mińsku, nie znajdują poparcia u większości obywateli kraju. Białoruś pozostaje najtrwalszym reliktem sowieckim w Europie - we wszystkich większych miastach znajdują się nadal pomniki Lenina, nazwy głównych ulic są niezmienne od lat, zaś poziom życia przy braku reform gospodarczych coraz bardziej się obniża.

Republika Białoruś
Powierzchnia: 207,6 tys. km2
Ludność: 10 440 tys. mieszk.
Stolica:
Mińsk
Waluta: 1 rubel białoruski = 100 kopiejek
 

Historia:
Plemiona słowiańskie (m.in. Dregowicze i Krywicze) zamieszkiwały obszary dzisiejszej Białorusi już w VI w. W IX w. kraj znalazł się w granicach Rusi Kijowskiej, zaś od XIII w. był pod panowaniem Mongołów. Po okresie rozbicia dzielnicowego, od początku XIV w. Białoruś była częścią Księstwa Litewskiego, zaś po Unii Lubelskiej (1569 r.) Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W wyniku rozbiorów kraj włączony został do Rosji. Po pierwszej wojnie światowej zachodnia część kraju znalazła się w granicach Polski, wschodnia tworzyła podległą Moskwie radziecką Białoruś. Po agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 r. zachodnia Białoruś została przyłączona do Białoruskiej SRR. W czasie okupacji hitlerowskiej (1941-1944) zginął co czwarty mieszkaniec Białorusi (największe straty wśród wszystkich państw okupowanych). W 1991 r. Białoruś stała się niepodległą republiką. W ostatnich latach Białoruś jest rządzona autorytarnie przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, który dąży do politycznej integracji kraju z Rosją.

Ludność:
Ludność: 10 440 tys. mieszk.
Gęstość zaludnienia: 50 osób/km2
Przyrost ludności: 0,4%
 

Główne miasta: Mińsk (1633 tys. mieszk.), Homel (503 tys. mieszk.), Mochylów (363 tys. mieszk.), Witebsk (362 tys. mieszk.), Grodno (284 tys. mieszk.), Brześć (277 tys. mieszk.), Bobrujsk (223 tys. mieszk.), Baranowicze (167 tys. mieszk.), Borysów (150 tys. mieszk.)
Języki: rosyjski (w powszechnym użyciu), białoruski
Religie: prawosławie: 60%, katolicyzm: 8%, protestantyzm (baptyści, luteranie), judaizm
Skład etniczny: Białorusini: 78%, Rosjanie: 13%, Polacy: 5%, Ukraińcy: 3%, Żydzi, Litwini

Polityka:
Białoruś jest republiką parlamentarną. Głową państwa jest Aleksander Łukaszenko. Premierem rządu Białorusi jest Siarhiej Linh. Parlament białoruski zwany jest Radą Najwyższą i zasiada w nim 360 deputowanych, lecz choć wybrany w demokratycznych wyborach - nie funkcjonuje.

Gospodarka:
Produkt krajowy PKB: mld USD
Produkt krajowy na 1 mieszk.: 1100 USD
Przyrost PKB: 5%
Eksport: 8 mld USD
Import: 9 mld USD
Inflacja: 50%
Bezrobocie: 3%
 

Turystyka:
Białoruś nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Zabytki architektury nie są tam liczne, infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Dodatkowo rozwój turystyki ogranicza izolacjonistyczna polityka prezydenta Łukaszenki. Najczęściej kraj ten jest traktowany jako przystanek w drodze do Rosji. Za najbardziej interesujące miasto kraju uważa się pełne zabytków
Grodno - miasto o charakterze środkowoeuropejskim. Stolica kraju - Mińsk - jest ofiarą gwałtownego rozwoju (w ciągu 50 lat ludność miasta wzrosła niemal 7-krotnie) lecz, w przeciwieństwie do prowincji, widać tam pewne oznaki ożywienia gospodarczego. Do miejsc szczególnie interesujących dla Polaków należy związany z Mickiewiczem Nowogródek, potężny gotycki zamek w Mirze oraz kompleks radziwiłłowskiej ordynacji w Nieświeżu. Po stronie białoruskiej znajduje się większa część Puszczy Białowieskiej, przekształcona, podobnie jak w Polsce, w park narodowy.

Kuchnia:
Kuchnia białoruska pod wieloma względami przypomina kuchnię polską. Używa się w niej dużo ziemniaków (bulba), potraw mącznych, kaszy gryczanej. Popularnymi zupami są chaładnik (odpowiednik naszego chłodnika litewskiego), borszcz (czerwony barszcz) i szczy (kapuśniak). Spożywa się znaczne ilości kapusty (np. pod postacią hałubcy - gołąbków) i ogórków kiszonych. Z owoców spożywa się najwięcej jabłek i gruszek. Na Białorusi pije się bardzo dużo napojów mlecznych, szczególnie popularny jest kefir, pije się też piwo, kwas chlebowy, bardzo charakterystyczny dla tej kuchni jest kompot z suszonych owoców.

Niezbędne informacje:
Z Polski na Białoruś dojechać można bezpośrednio autobusem, pociągiem oraz samolotem (do Mińska). Autobusy i pociągi na Białorusi są bardzo tanie, ale podróż nimi trwa zwykle (zwłaszcza na liniach lokalnych) bardzo długo. Posiadanie gotówki jest niezbędne, bankomatów jeszcze nie ma, a karty kredytowe honorują tylko nieliczne hotele. Wymiana waluty możliwa jest w bankach, choć przy galopującej dewaluacji białoruskiej waluty wielu sprzedawców w sklepie czy ludzi na ulicy z wdzięcznością wymieni nasze dolary czy marki. Telefonować do innych miast i za granicę najlepiej jest z urzędów pocztowych. Numer kierunkowy Białorusi: 00375. Język białoruski należy do grupy języków słowiańskich. Jednak na Białorusi powszechnie używa się rosyjskiego, zaś mówienie po białorusku traktowane jest jak coś niemal wstydliwego. Na zachodzie kraju, szczególnie w Grodnie i Brześciu nad Bugiem, można porozumieć się po polsku.

Podstawowe zwroty języka białoruskiego:
Dzień dobry - Dobry dzjeń
Do widzenia - Da pabaczennia
Proszę - Praszu
Dziękuję - Dzjakuju
Przepraszam - Prabacztie
Ile to kosztuje? - Kolki heta kasztuje?
Gdzie jest...? - Dzje znachodzicca?
Tak - Da
Nie - Nie
Nie rozumiem - Nie razumieju
 

>> powrót

 

copyright by szczygiel07