Wielkie nazwiska i wielkie imiona
   Utrwali pamięć w księgach i marmurze,
   Lecz twoje imię w zapomnieniu skona,
   Szary piechurze! /.../
   Inne twe laury i inna twa chwała,
   Trwalsza nad zgłoski wyryte w marmurze,
   Bo w czynach twoich Polska zmartwychwstała,
   Szary piechurze!

            11 listopada 2011 r. delegacja społeczności Szkoły Podstawowej nr 10 w Siedlcach wzięła udział w miejskich uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości zostały poprzedzone Mszą św. za Ojczyznę w Sanktuarium pw. Świętego Józefa w Siedlcach. Bezpośrednio po mszy odbyło się oddanie do użytku nowej siedleckiej ulicy. Odcinkowi północnej obwodnicy miasta nadano imię pułkownika Mariana Drobika, związanego z Siedlcami oficera Armii Krajowej

    Następnie, na Placu Wolności, po okolicznościowym przemówieniu Prezydenta Miasta Siedlce, Pana Wojciecha Kudelskiego odbyło się składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Wolności.

    Pod Pomnikiem Wolności zebrane osoby połączyły przyniesione ze sobą flagi, tworząc flagę o długości 40,8 m. Odbyły się też tradycyjne Uliczne Biegi Niepodległości, w których wzięła udział rekordowa liczba zawodników.

   

   

   

 

Marian Edward Drobik ps. Dzięcioł, Witold, Wujek, Siwek (ur. 4 października 1898 - zm. prawdopodobnie w 1944) Był uczniem Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., w której został trzykrotnie ranny. W latach 1918-1924 był dowódcą kompanii, a następnie baonu w 22 Pułku Piechoty z Siedlec. W 1936 r. został szefem sztabu 3 Dywizji Piechoty Legionów. Jeszcze przed wybuchem wojny został odznaczony Virtuti Militari. W czasie kampanii wrześniowej był szefem Oddziału III sztabu Grupy Operacyjnej "Śląsk". Po klęsce wrześniowej uczestniczył w tworzeniu pierwszych organizacji konspiracyjnych. Na wiosnę 1942 r., przejął funkcję szefa Oddziału II (Wywiad i Kontrwywiad) KG ZWZ i pełnił ją do początku grudnia 1943 r. W tym okresie uczestniczył między innymi w zdobyciu dokumentacji rakiet V2 oraz opracował system informacyjny umożliwiający przekazywanie aliantom zachodnim informacji o zdarzeniach na froncie wschodnim. Był autorem tzw. " "Testamentu-Memoriału Drobika" w którym zawarł swoje obawy co do niebezpieczeństwa iż po wojnie może dojść do okupacji sowieckiej na terenie Polski Pułk. Marian Drobik został aresztowany przez Niemców z 9 na 10 grudnia 1943 r. Po aresztowaniu prawdopodobnie został przewieziony do Berlina albo zamordowany w obozie koncentracyjnym.